کدام دوره آموزشی مناسب من است؟

یک شروع خوب می تواند، سرآغاز کسب تجربه های دلنشین و ماندگار باشد. دوره های آموزش زبان انگلیسی در سایت سرزمین ترجمه به صورت هدفمند، نیاز زبان آموزان ایرانی را به خوبی می شناسد و درک می کند. از این رو، دوره های آموزشی خودخوان را به زبان آموزان مشتاق پیشنهاد می کند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با دوره های آموزشی سرزمین ترجمه آشنا کنیم و به سوالات زیر پاسخ دهیم:

 • هدف از تهیه هر دوره آموزشی در وب سایت سرزمین ترجمه چه بوده است؟
 • ویژگی هر دوره آموزشی چیست؟
 •  مخاطب این دوره ها چه کسانی هستند؟
 • پیش نیاز هر دوره چیست؟
 • چطور می توانم دوره های سرزمین ترجمه را تهیه کنم؟

با خواندن این مقاله می توانید با دید باز تصمیم بگیرید.

من طیبه جوادی هستم با مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد در رشته آموزش زبان انگلیسی. فراگیری زبان انگلیسی، کسب یک مهارت است که در طول زمان بدست می آید، درست مثل زبان مادری. همه ما می دانیم وقتی صحبت از کسب مهارت می شود، مدارک دانشگاهی چندان به کار نمی آیند. با قرار گرفتن در محیط های علمی و به عبارتی آکادمیک با مجموعه ای از اصول علمی آشنا خواهید شد که می تواند سرنخی برای ادامه مسیر باشد. با این حال، به میزانی که خود را با مسائل درگیر می کنید، می اندیشید و تحلیل می کنید و در زمینه حرفه خود تجربه کسب می کنید می توانید مهارت را در خود شکل دهید. شکل گیری چهار مهارت زبانی یعنی شنیدن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن همگی نیازمند صرف زمان و انرژی هستند و در یک کلام چیزی نیستند که در دانشگاه دست یافتنی باشد. برآیند سالها تجربه و اشتیاق من در محیط های آموزش زبان انگلیسی، چیزی شد که هم اکنون بر روی وب سایت می بینید. قطعا در آینده دوره های بیشتری بر روی سایت قرار می گیرد و مطالب مدام بروز می شود. برای اینکه متوجه شوید کدام دوره مناسب شماست، با من تا انتهای مقاله همراه باشید:)

بسیاری از زبان آموزانی که در ابتدای مسیر یادگیری زبان انگلیسی قرار دارند، با دنیایی از منابع، کتاب و دوره های آموزشی مواجه می شوند و اولین سوالاتی که ذهن شان را درگیر می کند این است که

 • از کجا شروع کنم؟
 • کدام منبع بهتر است؟
 • کلاس بروم یا نه؟
 • آیا خودم به تنهایی می توانم به کمک دوره های آموزشی، زبان بیاموزم؟
 • تا کی پیشرفت می کنم؟

این ها سوالاتی است که اکثر زبان آموزان می پرسند. در سرزمین ترجمه، سعی بر آن است تا نیاز زبان آموزان در هر سطح و سنی مورد توجه قرار گیرد و دوره هایی مناسب برای زبان آموزان ارائه گردد. فرض بر این بوده است که زبان آموز خود به تنهایی می خواهد زبان را در منزل بیاموزد. پس هر یک از این دوره ها را می توانید به صورت یک بسته خودآموز در نظر بگیرید.

مخاطبین این دوره ها چه کسانی هستند؟

مخاطب دوره های آموزشی سرزمین ترجمه چه کسانی هستند؟ در تهیه هریک از بسته های آموزشی، تعریف ما از مخاطب، موارد زیر بوده است:

 • به هیچ کلاس زبانی نمی روید و خودتان به تنهایی تصمیم دارید، زبان انگلیسی را به شیوه خود-خوان بیاموزید.
 • به کلاس زبان می روید و می خواهید به صورت مطالعه آزاد و جانبی، زبان انگلیسیِ خود را ارتقا دهید.
 • شما پدر یا مادری هستید که می خواهید به فرزندتان کمک کنید یا دوست دارید پا به پای فرزندتان زبان بیاموزید.
 • خواهر، برادر، خاله، عمه، عمو، دایی، مادربزرگ یا پدربزرگ، … کودکی هستید که دوست دارید به او زبان بیاموزید. چون آموزش دادن را دوست دارید.
 • بازنشسته شده اید و اکنون مایل هستید برای یادگیری زبان جایی باز کنید.
 • دوست دارید مدرس زبان شوید و در این حرفه آموزش ببینید و شیوه های تدریس را بیاموزید.
 • مدرس زبان هستید و به دنبال منابع کمک آموزشی برای زبان آموزانتان هستید.

 

در اینجا، فهرستی از تمامی دوره های آموزشی سرزمین ترجمه که تا امروز آماده ارائه هستند را آورده ایم. قطعا این پایان راه نیست و آموزش ها ادامه خواهد داشت.

دوره های آموزشی کودکان:

معمولا دغدغه والدین این است که هرچه زودتر فرزندشان از سنین پایین یادگیری زبان را شروع کند. باید به خاطر داشته باشیم که مبادا این دغدغه منجر به فشار، اضطراب و استرس وارد کردن بر کودک شود. درست است که به آینده کودکمان می اندیشیم اما آیا به این موضوع فکر کرده اید که کودک شما فقط یکبار فرصت کودکی کردن دارد. اگر فرصت کودکی کردن را از فرزندتان بگیرید، نه تنها به آینده او لطفی نکرده اید بلکه بی آنکه متوجه باشید ریشه مشکلات زیادی در بزرگسالی فرزندتان خواهید بود. پس به جای فشار آوردن و او را با انواع ترفندها مشتاق یادگرفتن زبان کردن، او را به حال خود بگذارید و آنچه برای کودک جذاب و دلنشین است را فراهم کنید.

فرقی نمی کند والد کودک باشید و یا مربی زبان او، اگر از دریچه نگاه کودک به قضیه نگاه کنیم، می توانیم با او هماهنگ و در یک راستا باشیم. مثلا کودکان از تماشای کارتون ها لذت می برند، داستان ها را دوست دارند، بازی، نقاشی و کاردستی را دوست دارند. پس لازم است آموزش را با کودکی کردن بچه ها عجین و همراه کنیم. نه اینکه به دنبال ارزیابی و نمره گذاری برای او باشیم. بگذاریم تا می تواند مطالب را جذب کند. حتی اگر ما هیچ اثری از جذب مطالب نمی بینیم. اینکه ما اثری نمی بینیم، دلیل بر وجود نداشتن آن نیست.

اگر می خواهید در منزل به فرزند و یا زبان آموز 6 سال به بالای خود زبان آموزش دهید، می توانید از کتاب های رنگانگ Family and Friends شروع کنید. توصیه بر این است که کودک ابتدا حروف الفبای زبان مادری خود را بشناسد. در غیر این صورت درکی از موضوع الفبا نخواهد داشت. پس آموزش حروف الفبای انگلیسی قبل از شناخت الفبای فارسی کار نادرستی است.

کتاب داستان های دوزبانه برای کودکان

مجموعه کتاب های فمیلی اند فرندز از جلد 1 به بعد کتاب داستان هایی دارند که می توان در کنار کتاب اصلی مورد استفاده قرار داد. این کتاب داستان ها برای تقویت مهارت ریدینگ و درک مطلب بسیار مفید هستند. از آنجایی که برای جلد فمیلی اند فرندز استارتر، کتاب داستانی عرضه نشده است، شما می توانید از مجموعه کتاب داستان های “شهر کامیون ها” در کنار این جلد استفاده کنید.

کتاب داستان های “شهر کامیون ها” برای کودکان 3 سال به بالا مناسب است. جملات و کلمات کوتاه به همراه تصاویر رنگارنگ برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود. این دوره آموزشی شامل یک ویدئوی روخوانی انگلیسی به همراه ترجمه فارسی داستان، یک ویدئو روخوانی انگلیسی جهت تکرار و تمرین و فایل PDF خود کتاب داستان برای تمرین روخوانی است. پس، این مجموعه کتاب داستان به عنوان مکمل در کنار کتاب Family and Friends (starter)  قابل استفاده است. از آنجایی که این مجموعه کتاب داستان برای کودکان انگلیسی زبان نوشته شده است، می تواند برای آموزش زبان بزرگسالان مبتدی هم مناسب باشد. چون اگر کتابی با هدف آموزش زبان نوشته شود، معمولا سطح واژگان و عبارت ها با واقعیت زبان انگلیسی هم خوانی ندارد. در این کتاب ها  از جملات خیلی ساده استفاده می شود که برای زبان آموزان قابل درک باشد. اما در دنیای واقعی، انگلیسی زبان ها از عبارت ها و اصطلاحاتی استفاده می کنند که انگار هرگز نشنیده ایم. از این رو توصیه می کنیم که از ابتدا با کتاب های واقعی اما ساده شروع کنیم. مثل مجموعه کتاب داستان های شهر کامیون ها، فلای گای، کارتون پپا پیگ.

دوره های آموزشی سطح پایه تا متوسط:

 

درباره دوره آموزشی معجون گِرمک:

زبان آموزانی که می خواهند از صفر شروع کنند، معمولا هیچ ذهنیتی راجع به منابع مناسب یادگیری زبان ندارند. در نتیجه، با هیجان زیاد هر منبعی را که فکر می کنند می تواند به آنها کمک کند، فورا خریداری می کنند. نهایتا، زمانی که خود را در محاصره چندین کتاب و دوره می بینند، وحشت زده می شوند و به دنبال راه حل های فوری و میانبر می گردند.

باید گفت آرامش در زمان شروع و ادامه مسیر یادگیری زبان، یکی از بزرگترین عوامل روانی است که به رشد و ارتقای زبان آموز کمک می کند. با اشتیاق و میل درونی منبعی را انتخاب کنید که واقعا برای شما کارآمد باشد.

زبان آموز سطح مبتدی ابتدا لازم است با ساختارهای زبان انگلیسی (یعنی گرامر) آشنا شود و رفته رفته بر دامنه واژگان خود بیافزاید. در دوره آموزشی معجون گِرمک، ترکیب گرامر و مکالمه این نیاز زبان آموز به خوبی دیده شده است. تمامی کتاب های گرامر موجود در بازار، یک گرامر را آموزش داده اند. تنها فرق بین شان نوع ارائه مطلب، کارایی مثالها و تمرین هاست که یکی را بر دیگری برتر می سازد. از بین کتابهای گرامری موجود، در حال حاضر کتاب English Grammar in Use همچنان جزو کتاب های گرامری برتر به شمار می رود.

با این حال مدرس دوره آموزشی معجون گِرمک، علاوه بر استخراج مثالهای کاربردی و روزمره از کتاب  English Grammar in Use  از سایر کتاب های گرامری نیز بهره برده است. علاوه بر کتاب های گرامری، مثالهای واقعی از فیلم ها، ویدئوها، موسیقی ها کتاب داستان ها و وب سایت های معتبر خارجی نیز در این مجموعه گنجانده شده است.

هدف اصلی دوره آموزشی معجون گِرمک:

 • آموزش همزمان گرامر و مکالمه به بیان بسیار ساده و قابل درک
 • معرفی جملات کاربردی فراوان جهت مکالمه روزمره
 • آموزش واژگان ضروری روزمره
 • افزایش اعتماد به نفس برای صحبت کردن به زبان انگلیسی
 • آموزش متنوع و سرگرم کننده
 • بدون نیاز به کتاب

به عنوان مدرس زبان، فراوان دیده ام که کتاب های گرامری در کلاس های زبان همانند یک کتاب تمرین ریاضی است. گویی فرمولی داده شده و زبان آموز باید مطابق فرمول، تمرین ها را حل کند. اما زمانی که نوبت به صحبت کردن یا  نوشتن به انگلیسی می شود، زبان آموز هیچ به یاد نمی آورد. کتاب های گرامری، عملا زبان آموزان را درگیر فرمول ها می کند و این چیزی نیست که ما در مکالمه به آن نیاز داشته باشیم.

مکالمه زبان انگلیسی ترکیبی است از قالب های زبانی که از پیش آماده هستند و یا اینکه هر فرد برای اظهار نظر از ذهن خودش جمله سازی می کند. به طور مثال، موارد زیر چند نمونه ساده از قالب های زبانی از پیش آماده هستند:

   How are you?                         حالت چطوره؟

   What’s up?                                   چه خبر؟

   What do you do for a living?      شغلت چیه؟

قالب های آماده به ما کمک می کنند تا برای گفتن پرکاربردترین موضوعات روزمره، مجبور به فکر کردن نباشیم و خیلی سریع با مخاطب گفتگو کنیم. قالب های آماده، بخشی از مکالمه هر زبان را تشکیل می دهند که باید در زمان یادگیری زبان بر آن مسلط شویم. با یادگیری این قالب های آماده، می توان به راحتی منظور خود را به مخاطب منتقل کنیم، بدون اینکه برای پیداکردن هر لغت یا گرامر فکر کنیم یا در دیکشنری به دنبال آن باشیم.

بخش بعدی مکالمه، اظهار نظر و درک گفتگو است. تسلط بر این مورد، تنها با شناخت گرامر و ساختارهای زبانی امکان پذیر است. اینکه بدانیم هر کلمه را کجا و با چه ترتیبی کنار هم بگذاریم تا معنادار شود. چطور راجع به دیروز، امروز یا فردا صحبت کنیم. برای شناخت این ساختارها هم لازم نیست دور و برمان را با کتابهای گرامری شلوغ کنیم و مدام گرامر حفظ کنیم. حتی ریاضی دان ها و فیزیک دان ها هم نباید فرمول های ریاضی و فیزیک را حفظ کنند. آنها به چنان شناخت مفهومی از هر مولفه می رسند که فرمولها و کاربردشان خود به خود در ذهن شان نقش می بندد.

در مورد گرامر هم همین طور است. شاید بپرسید پس چرا کتاب های گرامری برای زبان آموزان نوشته می شوند. بله این کتابها وجود دارند تا مرجعی باشند برای اعتبار آن زبان. برای اینکه تمام زبان های دنیا، ابتدا توسط گویشوران بومی مورد استفاده قرار گرفته اند و پس از آن زبان شناسان الگوهای منظم و قاعده مندی را در زبان منطقه خود شناسایی و دسته بندی کرده اند. این کار باارزشِ زبان شناسان، به آن زبان اعتبار می بخشد. برخی معتقدند افراد باید بر اساس آنچه زبان شناسان تجویز می کنند سخن برانند تا گرامری و اصولی باشد. حال آنکه نظر برخی دیگر، متفاوت است. آنها می گویند یک زبان، قراردادی ما بین اعضای جامعه خودش است. پس ممکن است در طیِ زمان دستخوش تغییر شود و راهی به جز پذیرش این تغییرات نیست. برای اثبات این سخن کافی است کتاب گرامر را با یک فیلم زبان اصلی مقایسه کنید. خواهید دید که گاهی تفاوت می تواند از زمین تا آسمان باشد.

حال وظیفه ما به عنوان زبان آموز چیست؟

آزمون های داخلی یا بین المللی ما را وادار می کنند تا کتاب های گرامری را از بَر شویم. از طرفی مکالمه عادی در بین افراد بومی، چندان مقید به کتاب گرامر نیست. در معجون گِرمک، تمامی این نیازها دیده شده است. با این دوره آموزشی، فرقی نمی کند هدف شما چه باشد (خواه شرکت در یک آزمون یا صرفا تسلط بر مکالمه). با اطمینان می گوییم که هر زبان آموز مبتدی، به این دوره آموزشی نیاز خواهد داشت تا در وقت، انرژی و هزینه های خود برای تسلط بر گرامر زبان انگلیسی صرفه جویی کند.

شیوه تدریس معجون گِرمک، ترکیب گرامر و مکالمه:

در دوره آموزشی گرامر و مکالمه همزمان، درس ها بر اساس زمان های انگلیسی دسته بندی شده اند. پس از تدریس هر زمان انگلیسی، جملات پرکاربردی که در مکالمه روزمره می توانید بر اساس آن زمان مورد استفاده قرار دهید، آموزش داده شده است. ضمن افزایش دامنه لغت، سایر نکات گرامری که برای شرکت در آزمون ها و همچنین مکالمه روزمره ضرورت دارند، آورده شده است. با اطمینان می توان گفت، با این دوره آموزشی، دیگر نیازی به خواندن هیچ کتاب گرامری ندارید. در واقع، گرامر در بافت مثالهای کاربردی به صورت مفهومی تدریس شده است. در این دوره آموزشی، خبری از حفظ کردن فرمول نیست.

 

درباره دوره آموزشی زبان با داستان های کتاب Steps to Understanding

زبان آموزان مبتدی برای شروع خواندن متن به انگلیسی، با مشکلاتی مواجه می شوند. در زمان خواندن یک متن، درک مطلب یعنی دریافت معنا و مفهوم کلی آن متن. وقتی شما متوجه کلیت موضوع شوید، یعنی ندانستن برخی جزئیات نتوانسته مانع درک شما شود.

کسانی که به تازگی یادگیری زبان را شروع کرده اند، درک مطلب برایشان دشوار است. این یعنی هنوز بر ساختار جمله بندی ها و زمان جمله و همچنین معنای کلمات تسلط نیافته اند. دوره آموزشی استپس تو آندرستندینگ، در واقع به شناخت مفهومی ساختارها، زمان ها و کلمات انگلیسی در بافت متن (بیش از 100 داستان کوتاه و طنز) کمک می کند. نمونه ای از آموزش، در ویدئوی زیر آمده است. داستان اول از سطح اول این کتاب داستان چهار سطحی.

 

این کتاب داستان، چهار سطح در یک کتاب است. برای راحتی شما زبان آموزان، هر سطح به صورت دوره آموزشی مجزا تدریس شده و از لینک زیر قابل تهیه است. همچنین شما زبان آموز عزیز می توانید هر 4 سطح را به صورت یکجا تهیه کنید که در این صورت از تخفیف 50 درصدی برخوردار خواهید شد.

دوره آموزشی (بخش اول کتاب) Steps to Understanding  Introductory

دوره آموزشی (بخش دوم کتاب)- Steps to Understanding  Elementary

دوره آموزشی (بخش سوم کتاب) Steps to Understanding  Intermediate

دوره آموزشی (بخش چهارم کتاب) Steps to Understanding  Advanced

آموزش جامع کتاب داستان Steps to Understanding

دوره آموزشی ویژه زبان مدرسه:

 

دوره های آموزشی که در آینده بر روی وب سایت قرار می گیرند به شرح زیر است. شما می توانید این دوره ها را در وضعیت پیش فروش با هزینه کمتر تهیه بفرمایید. دوره ای که به صورت پیش فروش ارائه می شود، به صورت تدریجی برای شخص زبان آموز ارسال می شود و پس از تکمیل تمام قسمت های دوره، هزینه اضافه تری پرداخت نخواهید کرد. زمانی که دوره تکمیل می شود، مبلغ آن به ارزش واقعی خودش ارائه خواهد شد و تخفیف %50 درصدی وضعیت پیش فروش را نخواهد داشت.

چطور می توانم دوره های سرزمین ترجمه را تهیه کنم؟

برای سهولت دسترسی شما زبان آموز عزیز به هر یک از دوره های آموزشی وب سایت سرزمین ترجمه، سه روش امکان پذیر است:

روش پرداخت از وب سایت:

در روش اول، از فروشگاه سرزمین ترجمه، دوره آموزشی مد نظر خود را انتخاب کرده و جهت تکمیل فرآیند خرید، مشخصات خود که شامل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن و آدرس ایمیل است، وارد می نمایید. می توانید گزینه عضویت در وب سایت را فعال کنید. پس از این مرحله، از طریق درگاه امن پرداخت اینترنتی زرین پال، به سامانه شاپرک https://shaparak.ir  متصل می شوید تا تراکنش انجام شود. به محض تراکنش موفق، ایمیل حاوی لینک های دانلود دوره به آدرس ایمیلی که در ابتدا وارد کرده بودید، ارسال می شود. صندوق ورودی ایمیل خود را بررسی کنید و ایمیل دریافتی از وب سایت سرزمین ترجمه را باز کنید. تمامی لینک ها برای دانلود آماده هستند.

روش پرداخت کارت به کارت:

روش دوم، امکان خرید مستقیم دوره آموزشی (پرداخت از طریق کارت به کارت)  است که می توانید با ارسال پیام به این شماره 09360287948 سفارش خود را مطرح کنید. لینک دانلود و یا فایل های اصلی دوره، با توجه به دسترسی شما به هریک از پیام رسان ها (تلگرام، واتس اپ یا ایمیل) ارسال خواهد شد.

روش ارسال پستی:

در صورت تمایل به ارسال دوره آموزشی به صورت فلش یا DVD با پست، هزینه تهیه فلش/ DVD به علاوه هزینه پست بر عهده زبان آموز خواهد بود. جهت ثبت سفارش، می توانید دوره آموزشی مد نظر خود و روش ارسال پستی را با این شماره 09360287948 مطرح کنید.

دوره های آموزشی، به زودی…

 • دوره آموزشی بوک لند (با من بلند کتاب بخون)- سطح متوسط به بالا
 • دوره آموزش زبان با کارتون Peppa pig (ویژه کودکان و آموزش بزرگسالان در سطح مبتدی)

 

 

خواندن این مقاله هم توصیه می شود:)

نقشه راه برای یادگیری زبان انگلیسی